Pestovanie v skleníku má v našich podmienkach svoje nesporné výhody. Z malej plochy dokážete od marca do konca októbra vyťažiť skutočne maximum úrody. Na mieste je otázka: Sklenený alebo polykarbonátový záhradný skleník? Pozrime sa na to, ako vybrať vhodné prevedenie, konštrukciu rámu, ideálnu výplň aj veľkosť skleníka.
Náš tip: Skleníky Volya Trioška môžete položiť bez základne, ale aj do betónu.
Tradičným materiálom je záhradnícke sklo. Ak je rozptylové, nedôjde k spáleniu rastlín. Vykazuje dlhú životnosť, stálosť a aj dobrú tepelnú izoláciu. Poradí s náporom vetra a snehu na streche, no voči mechanickým vplyvom je sklo krehké - hrozí riziko rozbitia výplní.
Do popredia sa dostávajú plastové komôrkové výplne - inak aj polykarbonát. Je ľahší, odolnejší voči nárazom, tvarovateľný do oblúkových konštrukcií. Pre rastliny ponúka ešte lepší tepelný komfort ako sklo. Pozor na nekvalitné prevedenie - plastové dosky bez UV ochrany po pár rokoch praskajú.
Náš tip: Najpredávanejšie polykarbonátové skleníky v našej ponuke Gardentec Classic majú vďaka polykarbonátu s hrúbkou 6 mm výborné termoizolačné vlastnosti, odolnosť voči krupobitiu a záťaži snehom. Vhodné aj do severných oblastí Slovenska (Orava, Kysuce)
Hliníková konštrukcia je ľahká, trvácna a nepodlieha korózii. Síce skleník postavíte raz-dva, jeho celkovú cenu zvyšuje. Preto je i naďalej veľmi obľúbeným materiálom žiarovo pozinkovaný plech s antikoróznou úpravou. Robustná konštrukcia vykazuje lepšie vlastnosti pri zaťažení snehom a vetrom.